Uzman Psikolog - Online Terapi Hizmetleri
Uzman Psikolog

Boşanma Terapisi

Boşanma terapisi; çiftlerin baş etme güçlüğü yaşadıkları durumlarla ilgili olarak, ilişki içerisinde gerek bireysel kişilik özelliklerinden kaynaklanan sorunlardan olsun, gerekse ilişkiye müdahil olan aile büyüklerinden kaynaklanan durumlar olsun, ilişki içerisindeki problemlerin oluş biçimine ayna tutarak, çiftlerin nasıl hareket etmeleri gerektiğini gösteren bir terapi şeklidir. 

Evliliklerini sonlandırma kararı vermiş çiftlerin, kendilerine, birbirlerine ve varsa çocuklarına zarar vermeden en sağlıklı ve bilinçli şekilde, boşanmalarına yardımcı olan bir terapi şeklidir. Sürecin daha sağlıklı yönetilmesini sağlamaktadır.

Kubler-Ross (1969) yas tutmakla ilgili 5 aşamalı modeli bilinen en iyi teorik yapıdır. Bu klasik model boşanan çiftlerde çeşitli derecelerde gözlenebilir: Göz ardı etmek, Öfke, Pazarlık, Depresyon ve Kabullenme. Her birey aynı sıra ile tüm 5 aşamayı yaşayamayabilir.

Boşanma süreci doğası itibari ile huzurlu ve kolay bir süreç değildir. Gerek karar aşaması, gerek karar verildikten sonraki dönem son derece stresli ve yıpratıcıdır. Karar aşamasına gelmek için gece gündüz kendinizi sorgularsınız.

Karar verdikten sonra ise zaman zaman eski anılar canlanır, doğru kararı verip vermediğinize dair içsel sorgulamanız devam eder ve bu sorgulamaya gelecek kaygısı eşlik etmeye başlar. Her evliliğin sonu, tipik olarak öfke, üzüntü, endişe ve korku dahil olmak üzere bir sürü duyguyu açığa çıkarır. Bu hisler siz beklemediğiniz bir anda yükselebilir ve sizi hazırlıksız yakalayabilir. Bu durumda kendinizi savunmasız ve güçsüz hissetmeniz ise son derece doğal ve normaldir.

Siz de boşanma kararı vermek aşamasındaysanız ve kararınızın doğruluğundan emin değilseniz, bu kararın doğuracağı sonuçları tam olarak toparlayamıyor ve bunlara kendinizi hazırlıklı hissetmiyorsanız, bu sürece kesin karar verdiyseniz süreci aileniz için en az yıpranacak şekilde yönetmek istiyorsanız bizi arayarak, konuyla alakalı uzmanından detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz. Unutmayın, bu süreci tek başınıza atlatmak zorunda değilsiniz…

Zülal Sirkeci
Psikolog

Zülal Sirkeci

Randevu almak için tıklayın